Teknoloji

Sağlık akıllı telefondan geliyor

Akıllı telefon ları yanımızdan ayıramıyoruz. Bu kadar beraber yaşadığımız cihazı tehdit değil, fırsat olarak görmek için sağlık uygulamalarına göz atmak yeterli. Artık kalp ritmi, attığımız adım sayısı veya katettiğiniz mesafeyi akıllı telefonlardaki uygulamalardan takip etmek mümkün. Bebeklerin takibi daha anne karnında başlıyor. Bebeklerin anne karnında bile kalp ritmi sürekli ölçülürken, yaşlı ve hastaların sağlık verileri anında ve istenen sıklıkla ölçülüyor. Yani doğumdan ölüme tüm sağlık verilerinin kayıt altında olduğu bir çağda yaşıyoruz. Üstelik bu uygulamaların ve cihazların önemli bir bölümü girişimciler tarafından tasarlanıyor. Bebeğin ağlama sesini duyan akıllı beşik hemen sallanmaya başlıyor. Anne ve babaların akıllı telefonuna uyarı lar gidiyor. Ancak şimdiye kadar en kapsamlı dijital sağlık projesi e-nabiz uygulaması eşsiz bir olanak sunuyor. Hastaların sağlık bilgilerine tüm mobil cihazlardan ve internetten erişim sağlayacak e- Nabız projesi devreye girdi. Projeyle vatandaşlar tüm tahlil sonuçlarına, reçetelerine ve 112 acil servis dahil tüm sağlık hizmetlerine akıllı telefon ekranından ulaşacak. Bütün sağlık geçmişinizi buluta taşıyor. Siz de mobil uygulamalarla cepten rahatlıkla ulaşıyorsunuz.
112 ACİL BUTONU
Sağlık Bakanlığı tarafından tasarlanan Türk Telekom’un teknik desteğiyle hayata geçirilen hastaların sağlık bilgilerinin kaydının tutulduğu e-Nabız projesi devreye girdi. Proje sayesinde hastanın ilaç, muayene, röntgen gibi bilgilerini yanında taşıması mümkün olacak. Bu bilgiler hastanın izin verdiği doktor ve yakınlarla paylaşılacak. Ayrıca 112 acil servis hizmetine tek tuşa basarak ulaşılabilecek. Projenin önemli bir ayağı da acil durumlarda kullanılacak ‘112 butonu’. Bu uygulamanın müdahaleye ihtiyacı olanın yerini de gösteriyor olması, adres tarifi ihtiyacının ortadan kalkması ve 112 ekibine yerin adresini, koordinatlarını veriyor olması da acil durumlarda bizim için de hizmet sunanlar için de önemli bir çözüm sağlıyor.
TÜM HASTANELER BAĞLI
Vatandaşlar ve Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebilecek. Vatandaşlar istedikleri zaman, aldıkları tedavilerin detaylarını görebilecek ve yine kendi rızaları doğrultusunda yakınlarıyla ve istedikleri doktorlarla paylaşabilecek. Sistem tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamayla da kullanılabilecek. “e-Nabız”, vatandaşların sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere detaylı bir şekilde erişebilmesinin yanı sıra, günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği barındırıyor.
E-DEVLET ŞİFRESİYLE GİRİŞ YAPILIYOR
Haberin devamını okumak için aşağıdaki “Web sitesinde oku” butonuna dokunun.
Kaynak: TeknoKulis

Haberin Devamı

Yorum yazın