Gündem

Mehmet Kuzulugil yazdı: TÜBİTAK Milli Piyango ya bağlansın

TÜBİTAK Milli Piyango ya bağlansın
47 yıl önce çekilmiş bir filmi anarak. Umut u.
AKP nin gizli gündemi var diyen laikçi teyzedir, pis kemalisttir, paranoyaktır, ulusalcı, jakoben ve ittihatçıdır denilen yıllardı.
Gizli gündemimiz falan yok ama devletin kumar oynatmasına çok içerliyoruz açıklığı vardı Erdoğan liderliğindeki partide. O kadar da delikanlıydılar.
Şu sıralar, gizli ajanda yok tartışmalarından, şeriata ajanda mı dayanır noktasına geldiğimize göre insan düşünüyor tabii Sarıklı polisleri, biz yeni devlet kuruyoruz diyen milletvekillerini de gördüğümüze göre Milli Piyango nun da kapatılmasının vakti gelmiş olamaz mı?
Tabii ki olamaz.
Diyanet in kumar haramdır, dolayısıyla piyango da. Ve piyangodan çıkan paranın güya sadaka olarak verilmesi de mümkün değildir açıklamasını yaptığı (fetvasını verdiği) 2013 yılında gazeteler şu müjdeyi veriyordu: AKP döneminde devletin oynattığı kumar dan kasaya akan para toplam 8 milyar liraya yaklaşıyor.
Milli Piyango ne zaman kapanır? Sarıklı polis kavağa çıkınca.
İyi de sarıklı polis de kavağa çıktı!
Fark etmez. Milli Piyango, altılı ganyan şirketi ile paket yapılıp Varlık Fonu na 2017 yılında devredildi. İlgili bakan daha geçen ay ikisini güzelce paketleyip satışa koyduk, cazibesi artsın diye açıklaması yaptı.
Devlet kumar oynatmaz, piyangodan dünya para kazansan o paradan sadaka veremezsin ve zaten günahtır kumar oynamak ama devlet kumar oynatma lisansını pazarlayabilir.
Milli Piyango kapanmaz. Hatta tersine. Çok başka şeyler düşünülebilir hakkında.
Bu konudaki önerimin gerekçelerini anlatacağım.
Önce haberler.
* * *
Mucizenin hası Giresun dan geldi. Hürriyet in başlığı şuydu: Öldü diye üzerini bile örttüler ama… Bunun adı mucize! Karagöl e giren 13 yaşındaki Vedat Bektaş bir süre sonra gözden kayboldu. Gölde yapılan arama sonucu cesedi bulunan Vedat, göl kenarına konuldu ve üzeri örtüldü.
Mucize bunun ardından gerçekleşti. Yakındaki bir şantiyede çalışan mühendis vatandaş örtüyü kaldırarak Vedat a suni teneffüs ve kalp masajı yaptı. Vedat canlandı.
Habercilerin görüştüğü Doktor Yılmaz bu vesileyle yurttaşları uyarıyor: Şunu söylemek istiyorum hasta sudan çıkarılır çıkarılmaz eğer kalbi atmıyor ve nabız alınamıyorsa mutlaka acil müdahaleye başlamak gerekiyor.
Sudan çıkartılıp öldü sanılan Vedat ın şansına bir mühendis oradan geçiyordu ve basit ilk yardımdan biraz hallice olan bu müdahaleyi yaptı.
Fakat gazetenin attığı başlık değişmedi: Bunun adı mucize!
İlk yardım, tıp, bilim falan olacak değil ya! Mucize işte
İkinci mucizeyi yine Karadeniz den bekledik. Daha doğrusu Bebek ten. Yok Arnavutköy den. Yok yok Karadeniz deki Arnavutköy den. Yok aslında Genelkurmay dan.
Furkan Yıldırım, 25 gün önce 15 Temmuz bayram kutlamalarına katılmak için geldiği Bebek te arkadaşları ile boğazın sularında yüzmek istedi. Akıntıya kapılan Furkan kısa sürede gözden kayboldu. Ailesi günlerce aradı 17 yaşındaki genci. Genelkurmay a yaptıkları başvuru sonucunda kayboluşunun 25. gününde boğaz trafiğe kapatıldı ve Bebek te aramalar yapıldı.
Haberin devamını okumak için aşağıdaki “Web sitesinde oku” butonuna dokunun.
Kaynak: soL Haber

Haberin Devamı

Yorum yazın