Ekonomi

Erdoğan’dan Fransız şirket sorusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir de gazetecilere konuştu.
Afrin’de devam eden operasyonla ilgili konuşan Erdoğan, Orası hilal gibi çevrildi, sınırlarımızı rahatsız edecek koşullar büyük ölçüde kalktı. Bu, ordumuzun işini kolaylaştıracak. Bu süreçte rehavete kapılmamak önemli. Ejderhayı yarı canlı bırakmayacaksın. dedi
Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli nin de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Afrin’deki Fransız şirketi Lafarge’ın mikserlerini gündeme getirdi.
Erdoğan, şöyle dedi:
“Oralara gelen o mikserler çok ilginçtir. Kimin? Lafarge. Lafarge kimin? Fabrikaları var orada. O tünellerin halini gördük. İçinden değişik yerlere giden yaşam alanları var. Bütün bunlar ortadayken Batı bize hâlâ neyin hesabını soruyor? Türkiye eski Türkiye değil. F-16 larımız SİHA lar, tank, top, kara kuvvetlerimiz, hepsi gerçekten yeniden bir tarih yazdılar. Afrin de etkisiz hale getirilen terörist sayısı an itibarıyla 2083. Mevsim koşulları bu kadar olumsuz olmasına rağmen, son derece başarılı bir harekât gerçekleştiriliyor. Dönene kadar inşallah iyi bir konuma geldiğimizi göreceğiz. Rusya ve İran la görüşmelerimizi yaptık. Fransa Cumhurbaşkanı Macron la da görüşmem oldu.”
Lafarge, merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve inşaat malzemeleri üreten şirket. Çimento, agrega ve beton, çatı malzemeleri, alçı ve alçı levha olmak üzere dört ana faaliyet alanı bulunuyor. Kuruluşu 1833’e kadar uzanan Lafarge Grubu’nun bugün 68 ülkede 160 fabrikası ve 68.000’i aşkın çalışana sahip.
Ayrıca Erdoğan, “Orada bizim karşımızda kim varsa, kim karşımıza dikiliyorsa, biz onların karşısındayız. Karşımızda olanların kim olduğunu araştırmamız, soruşturmamız gerekmiyor. Bu konuda, Kim Kimdir Ansiklopedisi ne bakacak değiliz. Değişik çevreler de çıkabilir karşımıza. Çıktıkları anda biz de gereğini yapmak durumundayız. Bundan birilerinin rahatsız olup olmayacağına da bakmayız. Ne dedik? Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu iş için birilerinden icazet alacak değiliz. Ejderhayı yarı canlı bırakmayacaksın. Öyle veya böyle bitecek bu iş. Şu anda bütün tüneller tamam.” açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında şu başlıklar öne çıktı:
Cezayir e 4 üncü gelişim. Cezayir de bine yakın Türk firması iş yapıyor. Konut yapımında da Türk firmalarının hissedilir ağırlığı var. Geldiğimiz akşam tarımdan kültür turizme kadar 7 anlaşma imzaladık. 2017 de Türkiye ye 210 bin Cezayirli turist geldi. Bu daha da artabilir. Keçiova Camii nin cazibesi olacak. Ayrıca Oruç Reis için bir anıtı beraber yapabiliriz. Uygun bulursanız, biz yapabiliriz dedik. Ama onlar, Biz de bu oluşumun içinde olmak isteriz dediler.
Savunma sanayiinin üzerinde özellikle durduk. Beraber yatırımlar olabileceği gibi bizim verebileceğimiz ürünler de var dedik. ( Cezayir ile savunma sanayii alanında somut olarak hangi kararlar alındı, hangi fırsatlar var önümüzde? sorusu üzerine) Savunma sanayiinde, Cezayir in şu anki ihtiyacı tahminlerin çok daha fevkinde. Yüzölçümü itibarıyla çok büyük bir alana sahip ülke. Neredeyse bizim üç katımız. Sınırlarının korunması gerekiyor. Hava, kara… İHA lar vb. ihtiyaçları var. Ortak üretim talebi gelirse girebiliriz. Biz ürettiklerimizden verebiliriz. En önemlisi bence Stratejik İşbirliği Konseyi çalışmasını başlatma kararını almış olmamız. Bizden arşivler konusunda destek istediler. Biz de Müracaatınızı yapın, gerekli talimatı elbette veririz. Başbakanlık arşivlerimizi sizlere açarız dedik.
Cumhurbaşkanı Sayın Abdülaziz Buteflika ile de görüşmemiz gayet iyi geçti. Terörle mücadele, başta Kudüs olmak üzere Filistin konusunda aynı görüşteyiz dediler. Enerji alanında özellikle bu 30 yıllık süreçteki devam eden süreci inşallah BOTAŞ ile Sonatrach arasında bundan sonra güçlendirerek devam ettireceğiz. Enerji Bakanı mız süreci yakın takibe alacak.
SALİH MÜSLİM
– Salih Müslim Çekya da neden gözaltına alındı, neden bırakıldı? Değerlendirmeniz nedir?
Bu bize Batı yı, dünyayı gösteriyor. Maalesef bugüne kadar adil olmadılar. Şu anda da ikircikli bir davranış içindeler. Çekya, Avrupa Birliği üyesi. Peki AB de PKK terör örgütü olarak kabul ediliyor mu? Ediliyor. YPG/PYD nin terör örgütüyle iltisaklı olduğunu biz belgeleyip ispat ettik mi? Ettik. Buna rağmen teröristbaşını serbest bırakmadılar. Dışişleri Bakanı mızın da, Adalet Bakanı mızın da muhataplarıyla görüşmüş olmalarına rağmen bunlar, adil olmayan bir yola tevessül ederek onu serbest bıraktılar. Peki neden aldınız, neden bıraktınız? 24 saat içinde ne değişti? Serbest bırakma kararı, Çekya yı teröre destek veren bir ülke konumuna düşürmüştür. Bunun başka türlü izahı olamaz, bize bunu anlatamazlar. Teröristbaşını serbest bırakmak, teröre destek vermek demektir.
BATI BİZE HÂLÂ NEYİN HESABINI SORUYOR?
– Afrin de TSK çemberini adım adım daraltırken, bir yandan da yerli-yabancı basında başka grupların girdiği-çıktığı haberleri yer alıyor. Biz şu anda Afrin de kimlerle karşı karşıyayız?
Haberin devamını okumak için aşağıdaki “Web sitesinde oku” butonuna dokunun.
Kaynak: BusinessHT

Haberin Devamı

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.